GTK+


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Wstęp

Biblioteka GTK+ powstała w ramach prac nad programem graficznym GIMP ponieważ autorom brakowało darmowej biblioteki GUI. Powszechnie stosowany Motif był (i jest) produktem komercyjnym, i stąd mamy teraz The Gimp Toolkit. Jaki pisałem na wstępie nie będę się zajmował GTK+ pod Linux/UNIX, natomiast przedstawię jak wygląda wersja GTK+ działająca w systemie Windows.


GTK+ jest napisana w języku C ale posiada obiektową architekturę. Bibioteka GTK+ składa się z trzech części:

Na stronie głównej biblioteki GTK+ znajduje się dokumentacja w postaci HTML, znakomity i obszerny tutorial a także obszerny FAQ. Warto także odwiedzić serwer FTP.


GTK+

Wersja biblioteki GTK+ pod Windows znajduje się pod adresem: http://www.gimp.org/~tml/gimp/win32/. Do pobrania dostępne są następujące pakiety:


GIMP

GIMP pod Windows opiera się o powyższą wersję biblioteki GTK+. Program działa na tyle stabilnie, iż możliwa jest normalna praca. Niezbędny do pobrania jest jeden pakiet (najlepiej oczywiście pobrać wersję z dnia 2000.12.26), choć poza tym dostępne są źródła programu i kilka poprawek - uzupłenień:


Dokumentacja, programy przykładowe

Centrum informacyjnym dla programistów GTK jest serwis GNOME Developer's Site, dostępny pod adresem: http://developer.gnome.org/. Znajduje się tam m.in. książka: GTK+/Gnome Application Development autorstwa Havoca Penningtona. W części opisującej GTK+ jej treść obowiązuje także pod Windows. Jest także oficjalna polska strona pt. Programowanie z użyciem biblioteki gtk+, dostęna pod adresem http://developer.gnome.pl/.

Ponadto na serwerze FTP znajdują się tutoriale z przykładowymi programami:

Warto także odwiedzić stronę http://www.gtk.org/api/ zawierającą dokumentację biblioteki GTK+ 1.2 API Reference i GTK+ 2.0 API Reference. Natomiast pod adresem http://www.gtk.org/tutorial/ znajduje się obszerny tutorial.

Oto wybrane programy przykładowe:


Do pobrania


Podsumowanie

Biblioteka GTK+ to bardzo udany produkt - łączy w sobie konsekwentną, dobrze przemyślaną budowę z dużymi możliwościami. Jej popularność jest gwarantem stałego rozwoju i doskonalenia. Dostępność wielu programów przykładowych, dobrej dokumentacji i kreatora interfejsów GLADE znacząco ułatwia i skraca czas przygotowania aplikacji.

Jednak trudno wersję pod Windows bibliotek i GTK+ nazwać idealną. Status under development oznacza, niestety także liczne błędy. Ale fakt, iż tak zaawansowany program jak GIMP działa stosunkowo stabilne jest dobrym wyznacznikiem na przyszłość. GTK+ obok QT/KDE to lider wśród bibliotek GUI dla Linux/UNIX, i choć pod Windows takiej pozycji zapewne nigdy nie zajmie, to wersja pod Windows jest ważnym elementem ułatwiającym przenoszenie programów pomiędzy systemami Linux/UNIX i Windows.


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl