Biblioteki GUI


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Wstęp

Poniżej stopniowo będę zamieszczał opisy, lub raczej prezentacje wybranych bibliotek do obsługi graficznego interfejsu użytkownika GUI (ang. Graphical User Interface). Z uwagi na moje zainteresowania tworzeniem aplikacji wieloplatformowych postaram ograniczyć się do tej klasy bibliotek.

W tym miejscu wielu programistów pomyśli, że oto powstanie kolejny wstęp do programowania w GTK+ czy QT/KDE. Niewykluczone, że przedstawię moje doświadczenia i z tymi bibliotekami, ale wcale nie zamierzam ich faworyzować tylko ze względu na niekwestionowaną popularność.

Najbardziej obszerny, znany mi spis bibliotek GUI, znajduje się pod adresem: http://www.geocities.com/SiliconValley/Vista/7184/guitool.html. Jeżeli Czytelnik zna jeszcze jakąś interesującą bibliotekę GUI, to proszę o kontakt. No i ostatnia uwaga: ograniczam się raczej do bibliotek napisanych w językach C/C++.


FOX GUI Library

Biblioteka FOX GUI Library oparta na licencji LGPL, dostępna na systemy operacyjne MS Windows i Linux/UNIX. Zapraszam do przeczytania krótkiego opisu biblioteki FOX.


Zinc Application Framework 6.0

Biblioteka Zinc Application Framework 6.0 dostępna na systemy operacyjne MS Windows i Linux/UNIX (+ Motif). Zapraszam do przeczytania krótkiego opisu biblioteki ZINC.


FLTK - Fast Light Tool Kit

Biblioteka Fast Light Tool Kit (FLTK) oparta na licencji GNU LGPL, dostępna na systemy operacyjne MS Windows, Linux/UNIX i OS/2. Zapraszam do przeczytania krótkiego opisu biblioteki FLTK.


wxWindows

Biblioteka wxWindows oparta na licencji GNU LGPL, dostępna na systemy operacyjne MS Windows, Linux/UNIX, OS/2 i MacOS. Tradycyjnie już zapraszam do przeczytania krótkiego opisu biblioteki wxWindows.


GTK+

Biblioteka GTK+ oparta jest na licencji GNU LGPL. Początkowo dostępna jedynie na systemy operacyjne z rodziny Linux/UNIX została także przeniesiona pod MS Windows i BeOS. GTK+ jest częścią projektu GNOME czyli GNU Network Object Model Environment. Ponieważ popularność tej biblioteki w systemie Linux jest ogromna i jest dużo informacji na ten temat, zapraszam do krótkiego opisu biblioteki GTK+ pod MS Windows.


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl