Bjarne Stroustrup: Język C++


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Recenzja

Bjarne Stroustrup: Język C++. ISBN 83-2042375-9 Bjarne Stroustrup: Język C++. WNT 2000, wydanie piąte zmienione i rozszerzone, stron 976, tłumaczenie Janina Mincer-Daszkiewicz.

Piąte wydanie klasycznej pozycji opisującej język C++. Autor książki to jednocześnie twórca samego języka C++, zatem osoba chyba najbardziej kompetentna. I tu Autor sprawuje się znakomicie dogłębnie opisując standard języka C++. Piątek wydanie zawiera opis standardu języka C++ opublikowanego w 1997 roku tj. zawierającego takie elementy jak statyczną i dynamiczną kontrolę typów, przestrzenie nazw czy też bibliotekę standardową.

Początkującego adepta języka C++ książka może nieco speszyć. Blisko 1000 stron tekstu, choć napisanego w dobrym stylu, na pewno budzi respekt, stąd polecanie książki jako pierwszego podręcznika C++ chyba nie jest zasadne. Wprawdzie Autor zamieszcza zadania do samodzielnego rozwiązania przez czytelnika ale moim zdaniem uczenie się C++ poprzez poznanie całej wiedzy zawartej w książce jest trudne. Osobiście zalecam książkę dla programisty nieco już obytego z językiem, znającego przynajmniej podstawy programowania obiektowego, który jest w stanie samodzielnie rozwijać swoją wiedzę.

Druga grupa potencjalnych czytelników to programiści C++ (zawodowcy, amatorzy i hobbyści, jak ja...), którzy potrzebują pełnej i dokładnej informacji na temat poszczególnych aspektów języka C++ czyli traktujących książkę jak leksykon.

Ostatnia, trzecia grupa potencjalnych czytelników, to zainteresowanie opisem biblioteki standardowej C++, która od niedawna stanowi część języka. Autor poświęca blisko 300 stron na opis tej biblioteki. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne implementacje biblioteki standardowej (w tym darmowe), które mogą różnić się szczegółami i zgodnością z samym standardem.

Werdykt może być tylko jeden: zdecydowanie polecam!


Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl