Don Taylor, Jim Mischel, Tim Gentry: Kylix. Czarna księga


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Recenzja

Don Taylor, Jim Mischel, Tim Gentry: Kylix. Czarna księga. ISBN 83-7197-565-1 Don Taylor, Jim Mischel, Tim Gentry: Kylix. Czarna księga. Wydawnictwo Helion 2001, stron 328, tłumaczenie Marcin Pancewicz

Pierwsza wydana w Polsce książka opisująca Kylix - nowy produkt firmy Borland. Osobiście mam zainstalowany system Linux (w chwili gdy piszę te słowa jest to Mandrake 8.1) i posiadam Kylix 2 Open Edition. Przygotowanie tego środowiska programistycznego to moim zdaniem bardzo odważny krok firmy Borland. Język Pascal, z którego wywodzi się Object Pascal dostępny w Kylixie, nigdy nie był szczególnie popularny w takich systemach jak Unix/Linux. Od początku "króluje" język C no i oczywiście C++. Jednak podstawą jest ciągle język C. Na użyteczność Kylixa trzeba więc spojrzeć przez pryzmat możliwości wykorzystania w nim wszelkich bibliotek i mechanizmów dostępnych w systemie Linux.

I właśnie na tego typu pytania odpowiadają autorzy książki "Kylix Czarna księga". W pierwszej części książka zawiera krótkie porównanie systemów Windows i Linux oraz opis sposoby wykorzystywania bibliotek w Linuxie. Druga część to już podręcznik programowania opisujący podstawowe możliwości systemu Linux: tworzenie i niszczenie procesów, komunikacja między procesami przy użyciu sygnałów, wykorzystanie semaforów, pamięć wspólna, potoki i potoki nazwane, korzystanie z systemu plików, obsługa systemów pomocy.

I tutaj już widać adresatów książki. Polecić ją można wszystkim zainteresowanym stosowaniu Kylixa z pełnym wykorzystywaniem możliwości oferowanych przez system Linux. Niestety jej objętość powoduje, że powyższa tematyka nie jest opisana wyczerpująco, ale na początek, dla nowicjuszy w Linuxie, w zupełności wystarczy. Nie jest to natomiast książka dla amatorów "łatwego programowania" przy pomocy myszki - tym chwilowo można polecić jedynie książki do Delphi... Aha dla zainteresowanych: teksty źródłowe przykładowych programów dostępne są na serwerze FTP Wydawnictwa Helion.


Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl