Richard S. Wright jr, Michael Sweet: OpenGL - Księga eksperta


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Recenzja

Richard S. Wright jr, Michael Sweet: OpenGL - Księga eksperta. ISBN 83-7197-093-5 Richard S. Wright jr, Michael Sweet: OpenGL - Księga eksperta. Wydawnictwo Helion 1999, stron 717, CD-ROM, tłumaczenie Marcin Pancewicz.

Jest to bodaj pierwsza polskojęzyczna książka dotycząca programowania grafiki przy użyciu biblioteki OpenGL. Do zalet książki należy niewątpliwie całościowe potraktowanie tematu grafiki 3D, tj. włącznie z ujęciem matematycznym (ale bez przesady). Czytelnik nie znający tematyki grafiki 3D znajdzie tu wszystkie podstawowe informacje.

Książka dokładnie opisuje wersję 1.0 biblioteki OpenGL. Zaledwie jeden rozdział dotyczy OpenGL 1.1 ale był on pisany jeszcze przed ukazaniem się oficjalnej specyfikacji. Nie muszę nikomu dodawać, że obecnie została opublikowana specyfikacja OpenGL 1.3.

W mojej ocenie książka stanowi dobry początek do poznania biblioteki OpenGL. Przykłady o rosnącym stopniu trudności znakomicie ułatwiają naukę. Programy źródłowe zostały przygotowane przy użyciu kompilatora Microsoft Visual C++ 4.0. Większość kodu została napisana przy użyciu API Windows, użycie MFC i OWL ograniczono do minimum.

Do książki dołączona jest płyta CD-ROM z kompletem tekstów źródłowych programów prezentowanych w książce. Są także pliki wykonywalne oraz wygodne instalatory działające w systemie Windows. Ponadto do polskiej edycji książki, wydawnictwo Helion dodało na płycie CD-ROM zawartość numerów czasopisma 3D Magazyn grafiki komputerowej i projektowania CAD od 0/1996 do 4/1999. Całośc jest w formacie PDF i HTML. Niestety nowsze numery nie zawierają całości tekstów artykułów. Ale trzeba pamiętać, że to tylko prezent od Wydawnictwa Helion.

Książkę można polecić eksperta każdemu początkującemu adeptowi programowania w OpenGL - znajdzie tu kompedium wiedzy i solidne podstawy grafiki 3D. Zaawansowani sięgną raczej po nowszą literaturę angielskojęzyczną (a jest tego trochę) i zasoby sieci Internet. Cena około 90 zł, choć nie jest mała jak na polske warunki, nie powinna zniechęcać - jakość wykonania (m.in. szycie i twarde okładki) i treść rekompensują to całkowicie. Aha - koniecznie należy zapoznać się z erratą do książki, umieszczoną na stronie Wydawnictwa Helion.


Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl