Richard S. Wright Jr., Benjamin Lipchak: OpenGL. Księga eksperta. Wydanie III


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Recenzja

Richard S. Wright Jr., Benjamin Lipchak: OpenGL. Księga eksperta. Wydanie III ISBN 83-7361-703-5 Richard S. Wright Jr., Benjamin Lipchak: OpenGL. Księga eksperta. Wydanie III. Wydawnictwo Helion 2004, stron 1.080, CD-ROM, tłumaczenie: Wojciech Moch, Rafał Jońca, Marek Pętlicki.

Trzecia odsłona "Księgi eksperta" poświęconej bibliotece OpenGL. Tym razem Wydawnictwo Helion wyciągnęło wnioski z błędów popełnionych przy wydaniu w 1999 roku tłumaczenia pierwszej edycji tej książki (strona domowa książki http://www.starstonesoftware.com/OpenGL/). Przede wszystkim zdecydowano się na przetłumaczenie najnowszej wersji książki i jej publikację praktycznie w tym samym czasie co oryginał. Po drugie zdecydowano się na zmianę tłumacza - od nowa przetłumaczono całą książkę, łącznie z rozdziałami wprost przeniesionymi z poprzedniej edycji. Jedynie papier ma nieco mniejszą gramaturę (przynajmniej w moim wydaniu) - ale mieści się w granicach przyzwoitości.

Książka znacznie różni się od pierwszej części. Autorzy zrezygnowali z przywiązania do Microsoft Windows - przykładowe programy wykorzystują wieloplatformową bibliotekę GLUT. Pojawiły się także, moim zdaniem niezupełnie potrzebne, rozdziały opisujące interfejsy programistyczne dla OpenGL w systemach: Windows, MacOS X i Linux. Zdecydowanie lepiej jest także z aktualnością poruszanych tematów - Czytelnik znajdzie w książce m.in. opis programowania w języku cieniowania (ang. Shading Language) i innych elementów wprowadzonych w wersji 1.4 i 1.5 biblioteki OpenGL.

Całość, choć dopiero co kupiona i oczywiście nie do końca przeczytana, robi pozytywne wrażenie. Zapał do zakupów nieco studzi tylko wydrukowana na okładce cena - 119 zł, ale to i tak relatywnie taniej niż trzeba było zapłacić w 1999 roku za pierwszą edycję OpenGL SuperBible.


Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl
(20.03.2005)