Daniel Solin: Programowanie przy użyciu biblioteki Qt


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty


Recenzja

Daniel Solin: Programowanie przy użyciu biblioteki Qt. ISBN 83-7313-005-5 Daniel Solin: Programowanie przy użyciu biblioteki Qt. Wydawnictwo Infoland 2001, str. 444, tłumaczenie Sławomir Osiak.

Książka wydana została w serii "Poznaj w 24 godziny" co w pewnym stopniu określa krąg potencjalnych odbiorców. Na początku Autor przedstawia podstawy biblioteki Qt poprzedzając opis wyjaśnieniem podstawowych zagadnień związanych z programowaniem zorientowanym obiektowo. W kolejnych lekcjach (oznaczonych w książce jako godziny) Autor przedstawia kolejne aspekty programowania w bibliotece Qt. Choć tytuł sugeruje, że prezentowany w książce stan wiedzy można opanować w ciągu jednej doby (niestety, doba ma tylko 24 godziny...), nie sądzę aby było to możliwe. Przykłady mają rosnący stopień trudności, a każda lekcja - "godzina", kończy się quizem i ćwiczeniami do wykonania. Nieco miejsca Autor poświęca także programowaniu w bibliotece KDE (która bazuje właśnie na bibliotece Qt), tworzeniu wtyczek do przeglądarki Netscape i obsłudze OpenGL. Końcowe lekcje poświecone są internacjonalizacji programów, kwestii przenośności oprogramowania oraz usuwania błędów. Na końcu Autor przedstawia w skrócie wizualne kreatory interfejsów do biblioteki Qt: QtEz, QtArchitect i EBuilder.

A teraz pora na krytykę. Jak podaje Autor w początkowych słowach, aktualną wówczas wersją biblioteki Qt była 2.0.2. O tempie rozwoju tej biblioteki może świadczyć fakt, iż angielski oryginał pochodzi z 2000 roku, a pod koniec 2001roku, gdy powstają te słowa, światło dzienne ujrzała wersja 3.0. QT to znakomita, wieloplatformowa biblioteka GUI, która dostępna jest na platformy Windows, UNIX/Linux i MacOS. Jej główną wadą jest to, że nie jest produktem bezpłatnym ale za jakość trzeba płacić. Biblioteka posiada znakomitą dokumentację dostępną w postaci HTML i PDF, liczne programy przykładowe oraz wygodny i funkcjonalny program do tworzenia interfejsów, wzorowany na Delphi - QtDesigner. Dla doświadczonego programisty pragnącego poznać bibliotekę Qt, książka może stanowić interesującą lekturę przez kilka dni nauki, ale osobiście nie polecam jej lektury dla takich osób - dokumentacja biblioteki Qt jest bardziej niż wystarczająca. Ale dla początkujących programistów książka może stanowić cenną lekturę, zwłaszcza gdy biblioteka Qt będzie pierwszym krokiem na drodze programowania pod X Window, do czego zresztą serdecznie zapraszam!Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl