Charles Petzold: Programowanie Windows


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Recenzja

Charles Petzold: Programowanie Windows. ISBN 83-87216-90-9 Charles Petzold: Programowanie Windows. Wydawnictwo RM 1999, stron 1296, CD-ROM, tłumaczenie: Bogdan Kamiński, Piotr Czarnocki, Marcin Moskwa, Ewa Hadała-Mikołajczuk, Andrzej Miron, Piotr Kresak.

Wydawnictwo zachwala książkę w następujący sposób: "Najbardziej znana, najlepsza i najczęściej wykorzystywana książka programistyczna na świecie". Trudno jest odnieść się do tych informacji bo niby jak je zweryfikować? Ale dość czepiania się... Drugie wydanie (rozszerzone i uzupełnione) to tłumaczenie piątego wydania oryginału pochodzącego z 1999 roku, dotyczącego API Windows 95/98/NT. Tak więc z aktualnością książki nie jest źle, ale firma Microsoft, nie zasypia gruszek w popiele (kto to wymyślił???) i do tego czasu wprowadziła na rynek już dwie kolejne generacje swoich systemów operacyjnych: Me, 2000 no i ostatni XP. Ale bez obawy, API WIN32 nie zmienia się jak w kalejdoskopie, zdecydowana część informacji zawartych w książce będzie dotyczyła także najnowszych "okien". Oj przydałby się jeszcze suplement (pożądany taki lekki, do 0,5 kg, i nie więcej niż 500 stron...) opisujący zmiany w API.

Dla programujących w Windows to książka podstawowa. I to niezależnie od stosowanego środowiska programistycznego. Każdy średnio zaawansowany użytkownik C++ Builder, Delphi czy Visual C++ prędzej czy później zetknie się oko w oko z API Windows. No i książka ma złagodzić te cierpienia (faktycznie 1,5 kg może złagodzić wiele cierpień...) i jak się wydaje robi to dość skutecznie. Oczywiście nie przeczytałem jej tak szybko (zresztą to jest jak encyklopedia - tego się nie czyta tylko w tym szuka), ale kilka oględzin wybranych tematów wystarczają to takiego stwierdzenia.

Na dołączonej płycie CD-ROM znajdują się teksty zamieszczonych w książce programów, wszystkie przygotowane do kompilacji za pomocą Visual C++ 6.0. Szkoda, że polski wydawca nie pomyślał o użytkownikach innych kompilatorów... Ponadto na płycie umieszczono anglojęzyczną wersję książki w formacie CHM. To miła niespodzianka ze strony wydawnictwa. Inna sprawa, że w Internecie bez problemu można znaleźć zarówno owe przykłady jak i elektroniczną postać książki...

Nie ma na co czekać: programujesz w Windows i nie znasz angielskiego? - 150 zł i do księgarni!


Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl