Adam Sapek: Wgłąb języka C


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty

Recenzja

Adam Sapek: Wgłąb języka C. ISBN 83-85701-19-2 Adam Sapek: Wgłąb języka C. Helion 1993, stron 104, dyskietka.

To już kolejna z opisywanych książke, którą posiadam wyłącznie w postaci elektronicznej. Stosowne pliki PDF można pobrać ze strony Wydawnictwa Helion pod następującym adresem: http://helion.pl/ksiazki/wglab.htm.

Na początek popatrzmy jakim wstępem opatrzył książkę jaj Autor: "Niniejsza książka jest pomyślana jako książka dla programistów. Nie stanowi ona całościowego, systematycznego opisu języka C i nie jest książką do nauki programowania. Mam natomiast nadzieję, że będzie ona pożyteczna dla każdego, kto zna i używa języka C. Można na tę książkę spojrzeć na dwa sposoby. Z jednej strony zawiera ona bardzo solidne i dogłębne opisy pewnych zagadnień i może służyć jako podręcznik, do którego się często sięga w pracy (takie są rozdziały o funkcjach formatowanego wejścia-wyjścia i preprocesorze). Z drugiej zaś strony książka ta pełna jest perełek, nietypowych konstrukcji i zastosowań języka. Słowem, nawet zaawansowani programiści znajdą tu coś ciekawego. Rozdziały są właściwie niezależne od siebie i mogą być czytane w dowolnej kolejności. Tym nie mniej, są one ułożone kolejno, według rosnącego stopnia trudności i czytane po kolei będą najłatwiejsze do zrozumienia. Poza tym, przed przeczytaniem rozdziału o programowaniu współbieżnym, w którym bardzo intensywnie jest używany preprocesor, radzę przeczytać rozdział o preprocesorze. Na deser radzę zostawić ostatni rozdział o niewiele mówiącym tytule "Kod wynikowy". Opisuję w nim między innymi jak kompilować programy w C żeby otrzymać kod o długości rzędu 50 bajtów i jak automatycznie zamienić zwykły program w program rezydentny. Po przeczytaniu tego rozdziału trudno będzie się oprzeć przed spędzeniem nocy przy komputerze."

A ja do tego wszystkiego dodam, iż książkę, pomimo jej wieku, ciągle można uznać za aktualną. Czas, który jest nieubłagany dla książek opisujących narzędzia programistyczne, bywał łaskawy dla interesujących opisów technik programistycznych. I tak jest w przypadku opisywanej książki. Treść nie zestarzała się, ciągle z powodzeniem mogą po nią sięgnąć mało i średnio zaawansowani programiści programujący w języku C jak i w C++. Oczywiście z pewnymi wyjątkami, niektóre techniki programistyczne jak np. programowania współbieżnego przy użyciu funkcji setjmp i longjmp nie są zalecane w języku C++. Jedynie ostatni rozdział poświęcony generowaniu kodu wynikowego przez kompilatory firm Borland i Microsoft dla systemu DOS oraz tworzeniu programów rezydantnych ma raczej znaczenie historyczne, no chyba że ktoś jeszcze takie programy tworzy...

Książkę polecam, warto sie z nią zapoznać i to nie tylko dla tego, że jest darmowa.


Spis treści


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl