Strona domowa Janusza Ganczarskiego - CD2HTML

CD2HTML


Strona główna | Autor | Borland C++ 5.5 | GUI | Książki | OpenGL | Programy | Projekty | Teksty


Wstęp

Projekt CD2HTML powstał jako rozwiązanie pewnego banalnego, lecz dotkliwego problemu. Posiadam obecnie ponad 600 płyt CD-ROM (ta liczba ciągle rośnie) i codziennym problemem jest poszukiwanie "tej właściwej" zawierającej konkretny program, plik itp. Pojawi się tutaj zapewne wiele głosów: są takie programy, dostępne w dużej ilości i (zapewne) różnej jakości. Zgadza się, ale większość (jeżeli nie wszystkie) z programów katalogujących zasoby płyt CD-ROM, dysków twardych itp. posługują się własnymi formatami plików co czyni je bezużytecznymi pod innym systemem operacyjnym niż MS Windows.

Stąd pomysł napisania krótkiego narzędzia, które umożliwi dostęp do skatalogowanych danych w dowolnym systemie operacyjnych choć za cenę konieczności użycia w takim przypadku prostych narzędzi typu GREP. Wybór formatu przechowywanych danych właściwie był oczywisty - pliki HTML można poprawnie odczytać na każdym systemie operacyjnym a z uwagi na ich tekstowy charakter nie będzie problemów z przeszukaniem ich zawartości przy pomocy programów takich jak GREP. Fakt dodawania dodatkowych znaczników w pliku HTML będzie miał minimalny wpływ na możliwości wyszukiwania. Ponadto format HTML został zastosowany przez firmę Microsoft jako podstawa tworzenia plików pomocy w formacie CHM. Prostota oferowanych narzędzi do tworzenia CHM i możliwość przeszukiwania zawartości takiego pliku spowodowały, że w systemie Windows dodatkowo archiwum może powstać także w takim formacie.


Opis programu

Program CD2HTML jest niestety pozbawiony wszelkich wodotrysków, okienek, przycisków itp. Program uruchamia się z linii poleceń przy zastosowaniu następującej składni:

cd2html e: [-h][-s] plik_do_zapisania

gdzie e: jest napędem, w którym znajduje się CD-ROM do odczytania, zaś plik_do_zapisania jest nazwą pliku wynikowego w formacie HTML (rozszerzenie dodawane automatycznie). Zamiast nazwy napędu CD-ROM (w przykładzie e:) można podać nazwę napędu, który nie jest stacją CD-ROM lub dowolną ścieżkę np. c:\windows.

Parametry:


Znane błędy

Nie będę ukrywał, że program CD2HTML ma pewne ograniczenia, które można także nazwać błędami. Oto znane dla mnie:


Tworzenie plików CHM

Opiszę poniżej jak przy pomocy programu Microsoft HTML Help Workshop oraz CD2HTML utworzyłem archiwum z zawartością płyt CD-ROM. Od czytelnika zakładam podstawową znajomość programu HTML Help Workshop - zainteresowanych odsyłam do artykułów zamieszczonych w czasopismach Enter i CHIP - dostępnych w Internecie.

Dla wygody każdy CD-ROM przyporządkowałem do pewnej grupy, wykorzystując naturalne podziały np. na płytki od czasopism, płyty CD-R czy też np. płyty ze sterownikami od urządzeń. Pliki HTML z każdej takiej grupy najwygodniej jest umieścić w oddzielnych katalogach. Użytkownik ma w tym miejscu pełną swobodę działania i jest praktycznie ograniczony własną pomysłowością.

W praktyce warto każdy z katalogów wyposażyć w odrębny spis w formacie HTML. Oto przykład takiego spisu. W projekcie archiwum CHM taki spis najlepiej podłączyć do nagłówka (heading), a poszczególne pliki z zawartością płyt CD-ROM do odpowiednich stron (pages). Wygląd przykładowego spisu płyt CD-ROM jest widoczny poniżej. W sekcji Do pobrania można pobrać komplet plików niezbędnych do kompilacji pliku CHM.

Przykładowy spis 2 płyt CD-ROM

Oczywiście przygotowanie pełnego archiwum kilkuset płyt CD-ROM zajmie odrobinkę czasu. Jednak w sytuacji gdy często poszukujemy czegoś na swoich płytach (w moim przypadku najczęściej różnych biblioteki dla systemu Linux) praca tak szybko zwróci się efektywnym wyszukiwaniem plików.


Lista do zrobienia

W planach jest:


Do pobrania


© Janusz Ganczarski
JanuszG@enter.net.pl